A kölyökkutya megfelelő táplálása
A kölyköknek, egésséges fejlődésük érdekében rendszeres, változatos étrendre van szükségük, hiszen nagyon fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű eledel, amivel szakszerűen eteted a kiskutyát, hiszen ezzel egész életére megalapozod fizikai erőnlétét, állapotát, testi adottságait. Amikor az elválasztás után 1-2 hétel elhozod a kiskutyát, tehát amikor olyan 7-8 hetesek, tisztázzuk le a tenyésztővel, hogy milyen etetési módszerrel történt a kiskutya önálló táplálkozáshoz szoktatása. Ha ezt tudjuk, akkor fokozatosan szoktassuk hozzá ahoz az ételhez, amivel majd mi etetni foguk. Mielőtt elhoznád otthonodba új barátodat, kérj 2-3 napra elegendő adagot abból a tápból, amivel eddig etették. És ebbe fokozatosan keverd bele amivel ma te fogod etetni. Az átállás ezen alapszabálya arra az esetre is vonatkozik, hogyha a kiskutyát a gazdi 2,5-3 hónapos korában vette magához. Mivel ebben az időszakban gorsan nőnek a kutyák, magas energia tartalmú ételekre van szükségük. Etetésnél vegyük figyelembe, hogy gyomruk még igencsak kicsi, így pici adagokkal kell mindazt a táplálékot biztosítani neki, amire szügsége lehet. A megváltozott körülmények és az új környezet miatt a kölykök eleinte meglehetősen nyugtalanok, de ez hamar megváltozik, mondhatnán hogy egy átmeneti állapot, hiszen megfelelő táplálás és nyugodt bánásmód melett a problémák 3-4 nehézkes nap alatt megoldódnak. Az életkorhoz megfelelően kell mindig etetni a kutát, hogy minden életszakaszában teljes értékű eledelt ehessen, és egésségesen fejlődjön tovább!
Életkornak megfelelő táplálás
A 6-8 hetes kutyáknak naponta 3-4 alkalommal adjunk ennivalót, mindig csak egy kicsi adagot, ami pépes legyen, mindig friss és langyos. Az adagokat mindig fokozatosan növeljük. Vegyük figyelembe, hogy ilyenkor a kölyök rohamos iramban fejlődik, táplálék szügséglete testtömegéhez viszonyítva (!) körülbelül 2-szer akkora mint egy felnőtt társának.
A 2-5 hónapos kölyköket már naponta 3-4 alkalommal darabosabb étellel kell táplálnunk. Ha észrevesszük, hogy a kiskutya hízik, vagy fogy, akkor ennek megfelelően növeljük vagy csökkentsük a táplálékot. A kölykök ilyenkor fejlődnek a legerélyesebben, különösen, hogyha nagyméretű kutyák kölykéről van szó. Éppen ezért, ebben a kritikus időszakban valamilyen okból nem tudunk teljes értékű táplálékról gondoskodni számára, akkor étrendje ásványianyag, és vitamin kiegészítésre szorulhat. A fogváltódás, az állandó fogak kibújása idején, amikor a kutya körülbelül 14 hetes, mintegy nyugtató gyanánt szarvasmarha vagy sertés csontotadhatunk a kölyöknek. A fográgás mellesleg azért is fontos tevékenység mert megvédi a fogakat a fogkőtől. Kisebb csontokat, csirke, vagy egyéb szárnyas csontjait, ami könnyen szilánkokra szakad, sose adjunk se kis-, se nagy kutyáknak! Hiszen ezeket az állat egy darabban lenyelheti, és megakadhat a nyelőcsövén!
Az 5-7 hónapos, vagyis serdülő kölykök naponta 3-szor etessük, de ha úgylátjuk hogy étvágya csökken, akkor elegendő a napi 2-szeri étkezés. Az élelem összmennyiségét persze növeljük, hogy elősegítsük kutyánk lendületes és egésséges fejlődését. Fontos tudnunk, hogy ebben az időszakban a kutya étrendjének 3/4 résézt fehérjjéknek kell kitennie!
A 7-10 hónapos kölyök már csak naponta 2-szer kapjon élelmet! A kistermetű kutyák ilyenkor már elérik átlagos testmagasságukat, ezért lehet, hogy étvágyuk egy kicsit csökken. A nagytestű kutyák , akik lasabban érnek, azoknak még ilyenkor is fokozódhat az étvágya! A nagytestű kutyák kivételével a 10 hónapos kutyát már tulajdonképpen felnőttnek tekintjük, s bár tápanyag szükséglete ugyanakkora mint 7-10 hónapos korában, a naponta elfogyasztott élelem mennyisége folyamatosan nőhet, mivel egyszerre többet eszik, de kevesebbszer.
Az intenzív növekedés időszakában a nem megfelelő táplálás egy életre károsan befolyásolhatja kedvencünk jövőjét!!!
Saját cikk! Ne lopd el!
By: Ági, retrieverklub.gp!
|