Fogkövesség
Sajnos ez a probléma igen sokszor jelenik meg a kutyáknál. Az összes szájüregiprobléma közül az egyik leggyakoribb a fogmeder megbetegedése.
A betegség első jele a fogak elszineződése, a plakk-felrakódás képződése. Amennyiben nem akadályozzuk meg az utóbb leírt problémát időben, akkor az egy gyógyíthatatlan elváltozást is okohat.
De természetesen megfelelő hohzzáértéssel és szakértelemmel a probléma kezelhető, és megelőzhető.
De gyakran találkozunk enyhébb esetben íygyuladással is. Ilyenkor erős irossá válik a fogíny, és elvállik a fogtól, és az ott keletkezett részben elkezdenek tenyészni a baktériumok. Ilyenkor a kutya szervezete helyi gyulladásos reakcióval próbál védekezni, amely ráterjedhet a gyökérre, esetenként a csontra is. Ez a betegség a fog elvesztéséhez vezethet. De még egy egésséges fog is lehet epedékes, de ezt a lehető leghamarabb elkell távolítanunk a fogról, mivel ez nagyszerű élethely a baktériumoknak. Ezek a baktériumok így károsítják a fogat.
Fogkőről akkor beszélhetünk, amikor a lepedék szilárdá válik. Ezt jól megfigyelhetjük, hiszen az ilyen barnás feketés lerakódás jól látható a fogakon. Ilyenkor a kutyának a rágás fájdalmat okoz, kevesebbet eszik, és akár le is fogyhat! De feltünhet a kutya kellemetlen szagú lehellete is. Hogyha a tünetek ellenére nem kezelik a fogkövességet, akkor a baktériumok eljutnk a test más részeibe is, és problémát okozhatnak a vesében vagy a tüdőben is.
A kezelésnek arra kell irányulnia, hogy megszüntesse a fogkövességet, és a mégtöbb plakkképződést.
Sajnos a legtöbb gazda nem figyel oda, kutyája fogainak épségére. Ezt mutatja az is, hogy a 3 évesnél idősebb kutyák 80% szenved enyhébb vagy súlyosabb fogmedri elváltozásban.
Saját cikk! Ne lopd el!
By: Ági, retrieverklub.gp!
|